Niklowanie metalu jako metoda powierzchniowej obróbki materiału

Niklowanie metalu jako metoda powierzchniowej obróbki materiału

Niklowanie metalu należy do najczęściej stosowanych metod powierzchniowego zabezpieczenia tworzyw metalicznych przed korozją. Większość powszechnie stosowanych metali bardzo szybko koroduje, jeśli nie zostaną odpowiednio przygotowane.

Czym właściwie jest niklowanie metalu, jak skuteczna jest ta metoda oraz gdzie znajduje zastosowanie?

Korozja — poważny problem


Na samym początku warto zwrócić uwagę na problem korozji. Kojarzy się nam ona przede wszystkim z korozją żelaza, ale dotyczy ona niemal wszystkich form powszechnie wykorzystywanych metali. Pomijamy oczywiście metale szlachetne, które w normalnym środowisku nie korodują, gdyż wymagane jest do tego, aby na ich powierzchni zaszła korozja agresywne chemicznie środowisko. W globalnej perspektywie korozja żelaza zawartego w stali jest wręcz gigantycznym problemem.

Do zajścia korozji nie jest wymagane środowisko wodne, jak się powszechnie sądzi. Wystarczy dostęp powietrza — czyli tlenu oraz pary wodnej, która jest w powietrzu zawarta. Jeśli stalowa powierzchnia jest wystawiona dodatkowo na działanie bardziej agresywnego środowiska, jak na przykład kwaśny deszcz albo sól drogowa i morska, skutki są katastrofalne.

Co to jest niklowanie metalu?


Niklowanie metalu jest to proces elektrochemiczny. Inaczej nazywa się go galwanizacyjnym nanoszeniem powłok. Proces ten kojarzy się nam głównie z cynkowaniem metalu, ale metalem wykorzystywanym do zabezpieczenia wcale nie musi być tylko i wyłącznie cynk. Cynk jest jednak tutaj dobrym przykładem oraz porównaniem do niklowania. Cynk jest elektrochemicznym przeciwieństwem niklu.

Posiada przede wszystkim niższy potencjał elektrochemiczny od żelaza, dlatego w momencie, kiedy zabezpieczany materiał poddawany jest czynnikowi, który wywołuje korozję, w pierwszej kolejności koroduje cynk.

W elektrochemii jest to właśnie podstawową zasadą. Materiał o niższym potencjale koroduje jako pierwszy. Nikiel z kolei jest to materiał, który posiada wyższy potencjał elektrochemiczny od żelaza dlatego, jeżeli powłoka niklu zostaje uszkodzona i żelazo zostaje wystawiony na działanie czynnika korozyjnego, w pierwszej kolejności koroduje żelazo.

Proces ten przeważnie jest początkowo niewidoczny. Dlaczego w takim razie stosujemy w ogóle niklowanie?

Po co nikluje się metalowe powierzchnie?


Niklowanie metalicznych powierzchni, jest to metoda, która oczywiście zabezpiecza, ale ochrona ta wynika przede wszystkim z tego, że nikiel izoluje metal chroniony.

Z tego też powodu powłoki niklowane muszą być dość grube, jeżeli mają być skuteczne. Jednak najważniejszą zaletą niklowania jest poprawienie wyglądu zewnętrznego zabezpieczonych powierzchni. Jeśli chcemy jakiemuś elementowi nadać ładny połysk, estetyczny wygląd, a dodatkowo zabezpieczyć go przed korozją, wówczas stosujemy właśnie niklowanie.

Niklowane elementy nie powinny jednak być używane jako ruchome części maszyn lub w miejscach, które są narażone na różnego rodzaju uszkodzenia mechaniczne, uderzenia, obciążenia udarowej itp. Po prostu w takiej sytuacji warstwa niklu odpadnie i zabezpieczany element zacznie korodować.

Podziel się !