Niklowanie chemiczne - znaczenie, zastosowanie i perspektywa na przyszłość

Niklowanie chemiczne - znaczenie, zastosowanie i perspektywa na przyszłość

Niklowanie chemiczne jest jedną z metod nakładania warstwy niklu na powierzchnię jakiejś rzeczy - szczególnie stalowej. Stal pokrywana jest niklem przede wszystkim przy rozwiązaniu galwanicznym, ale niklowanie chemiczne poszerza zakres tych możliwości.

Dzięki użyciu specjalistycznych sprzętów, można osiągnąć nowe cele. Wodór zastępuje działanie prądu elektrycznego i z powodzeniem tworzy powłokę. W zależności od celu, można wywołać efekty zarówno półbłyszczące, jak i bardzo wyraźnie błyszczące, z klarownym połyskiem.

ZNACZENIE I CELE NIKLOWANIA

Nikiel jest pierwiastkiem chemicznym (określany skrótem Ni) i wykazuje zdecydowaną odporność na działanie czynników tj. np. wilgoć. Jest srebrzystobiały i sam w sobie cechuje się ciągłością. Przy użyciu go do pokrywania różnych innych materiałów, zakłada się, że nikiel:

  • Zapobiega niszczeniu - bez niklowania materiały ulegają wczesnej korozji.
  • Estetyzuje - zdobienie i dekoracja jest jednym z ważnych celów wizualnych.
  • Zapewnia podstawę dla innych powierzchni galwanicznych.
  • Spełnia funkcje katalizatora dla niektórych procesów.

NIKLOWANIE CHEMICZNE - ZALETY

Co wyróżnia niklowanie chemiczne spośród innych rodzajów niklowania? Skorzystanie ze środków chemicznych umożliwia większą precyzję przy pokryciu danego obszaru. Nawet wymykające się ze standardów kształty, mogą być niklowane w sposób bardzo miarowy, równy. Dodatkowym plusem jest możliwość nałożenia niklu na szkło i wszystkie tworzywa sztuczne - nie ma ograniczenia do rzeczy stalowych czy metalowych. Niklowanie chemiczne jest bezpieczne dla miedzi, brązu, aluminium czy nawet mosiądzu. Zapewnia również poszczególnym powierzchniom przewodzenie elektryczne. Pomaga osiągnąć zdecydowaną twardość i bardzo dobrą przyczepność. Powierzchnia jest plastyczna i nie ulega przetarciom. Wysoki punkt topnienia wraz z bardzo dobrym zachowaniem przy poślizgnięciu, to kolejne zalety niklowania chemicznego.

ZASTOSOWANIE W WIELU PRZEMYSŁACH

Oprócz elektroniki czy elektrotechniki, niklowanie chemiczne może być stosowane w górnictwie, lotnictwie, wojsku, tekstyliach i przemyśle spożywczym. Siłę wszystkich wymienionych wyżej zalet można podwoić poprzez obróbkę cieplną. Dzięki temu przeznaczenie materiałów jest tak szerokie i docelowo może spełniać wiele ról. Ważny jest również wybór konkretnego rodzaju niklu. Może on być np. niskofosforowy, średniofosforowy lub wysokofosforowy - od 2% do 15%.  Dokładność nakładania powłoki określa się do nawet 120 mikrometrów.

NIKLOWANIE CHEMICZNE - METODY

Przedsiębiorstwa oferujące usługi w tym zakresie, proponują różne metody niklowania chemicznego. Najpopularniejsze z nich to:

  • Niklowanie detali w wirówkach (lub innych urządzeniach obrotowych).
  • Zanurzanie detali na niewielkich zawieszkach.

Niklowanie chemiczne jest skuteczną metodą, wykorzystywaną w różnych miejscach oraz usługach. Szerokość zastosowań zwiększa jej popularność w ostatnim czasie. Funkcje i założenia jakie spełnia, prowadzą do nowych odkryć i podejmowania ciekawych, technologicznych rozwiązań.

Podziel się !