Trawniki niedoceniane – niezbędne w naszych miastach

Trawniki niedoceniane – niezbędne w naszych miastach

Mało kto zwraca uwagę na trawniki. Gdyby ich jednak nie było lub wszystkie nagle by znikły, okazałoby się, że są jednak potrzebne. Dobrze wypielęgnowany trawnik ma bowiem spore zalety estetyczne.

Trawniki przydają się na powierzchniach wspólnych, w parkach i ogrodach.Nie każdy wie jednak, jak zabrać się za ich założenie i późniejszą pielęgnację. Można wtedy skorzystać z profesjonalnej usługi: zakładanie trawników Warszawa.

Czasem teren przeznaczony pod trawnik należy odpowiednio przygotować – podrównać, usunąć nadmiar kamieni oraz chwasty i zadbać też o to, by woda deszczowa nie zbierała się tu w nadmiarze. Tak naprawdę, zanim trawnik osiągnie pożądany wygląd, może minąć trochę czasu. Nie wolno go wtedy zaniedbać, inaczej starania nie przyniosą najlepszego możliwego efektu. Firmy zajmujące się szczególnie, czy m.in. trawnikami, doradzą, co i kiedy należy robić, by uzyskać najlepszy wynik.

Zakładanie trawników – jak to się odbywa?

Każdy specjalista wie, że trawnik należy założyć na glebie o odpowiedniej wilgotności. Warto ją dodatkowo przekopać. Osoby zajmujące się zakładaniem trawników wskazują, że warto zachować na wskazanym terenie leciutki spadek, co umożliwi deszczówce spływanie.

Trawniki najlepiej zakładać wiosną: na przełomie kwietnia i maja. Należy wtedy dokonać wyboru nasion – trzeba wziąć pod uwagę ogół warunków w konkretnym miejscu, np. rodzaj gleby, stopień nasłonecznienia oraz to, czy trawnik będzie służył tylko ozdobie, czy właściciele ogrodu przewidują, że po trawniku będzie można chodzić.

Trawa powinna zacząć się pokazywać w ciągu mniej więcej dwóch tygodni od siewu.

Co do koszenia – i z tym związane są pewne wskazówki – np. dopiero przy czwartym koszeniu można skosić trawnik do wysokości 5 cm. Trzeba pamiętać, że przez pierwsze tygodnie trawa jest jeszcze słaba i można niechcący – podczas koszenia – powyrywać z ziemi sadzonki. Stąd właśnie bierze się konieczność sprawdzania, czy używana kosiarka jest wyposażona w wystarczająco ostre noże, które będą cięły, a nie wyrywały.

Jeśli komuś spieszy się z założeniem trawnika, firma, która się tym zajmuje, może zaproponować trawnik z rolki. Taki rodzaj trawnika można zakładać niemal przez cały rok.

Trzeba przyznać, że zakładanie i pielęgnowanie trawników przez specjalistyczną firmę, szczególnie na początku, to ogromna wygoda. W tym czasie właściciel ogrodu, czy terenu, na którym znajduje się trawnik, ma czas nauczyć się, jak o trawnik odpowiednio dbać. bo to nie tylko sianie, koszenie i nawożenie. to także obserwacja, czy te działania przynoszą pożądane efekty.

Podziel się !